Co jest niezbędne w życiu chrześcijańskim?

W życiu chrześcijanina niezbędne jest eliminowanie pewnych pozytywnych obszarów działania tak, aby móc lepiej realizować inne. Jest to najwłaściwsza droga do osiągnięcia lepszej jakości w tych słusznych działaniach, które nam pozostaną. Ale ostrzegam: nie należy posuwać się zbytnio w racjonalizowaniu swojego działania, np. w celu uniknięcia prac w kościele. Taka postawa nie jest usprawiedliwiona.

Nie stać nas na urządzanie dalekich wycieczek samochodowych lub zajmowanie się kosztownym hobby, na przykład narciarstwem. Mógłby Pan zatem zaproponować nam jakieś proste przedsięwzięcia, które byłyby atrakcyjne dla małych dzieci?

Nie trzeba przeznaczać dużej ilości pieniędzy na utrzymanie wartości życia rodzinnego. Dzieci lubią codzienne, proste zajęcia. Lubią słuchać tych samych opowiadań wiele razy i będą się śmiały z tych samych żartów, jeśli przy kolejnym opowiadaniu będzie się je zabawiać. Można nadać zrutynizowanemu życiu ciepła, jeżeli się trochę nad tym pomyśli. Kluczem do tego jest powtarzanie, które zawiera w sobie poczucie tradycji. Dam taki przykład. Kiedy moja rodzina była młoda, próbowałem tak często jak to było możliwe, kłaść dzieci spać. Moja żona była wieczorem zmęczona i z zadowoleniem przyjęła pomoc. Dawało mi to pewność spędzenia przynajmniej piętnastu minut z dziećmi, niezależnie od tego, jak bardzo byłem zajęty w ciągu dnia.

Takie zajęcie jak przewijanie dziecka łączyłem z zabawą, ze wspólną grą i w ten sposób zwykła, rutynowa czynność stawała się przyjemnością w obcowaniu między ojcem i maluchem.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>