Co przeżywa mężczyzna podczas w pełni rozwiniętego kryzysu na półmetku życia?

Kiedy zwykle występuje ten kryzys i czy jest on zjawiskiem powszechnym wśród mężczyzn?Okres zwątpienia w siebie pojawia się zazwyczaj w trzeciej lub czwartej dekadzie życia, ale może się zdarzyć i w piątej. Jeśli chodzi o częstotliwość występowania, Lee Stockford ogłosił wyniki trzech badań przeprowadzonych na 2100 osobach. Wyciągnął wniosek, że 80’/ badanych przeżywa pewnego rodzaju stan urazowy między trzydziestym czwartym a czterdziestym drugim rokiem życia. Ta ocena jest zgodna z moimi własnymi obserwacjami, dotyczy zwłaszcza mężczyzn kierujących się silną ambicją i odnoszących sukcesy zawodowe.

Co przeżywa mężczyzna podczas w pełni rozwiniętego kryzysu na półmetku życia? Dr Jim Conway napisał książkę zatytułowaną Men in Mitl-Life Crisis („Mężczyźni w kryzysie na półmetku życia”), którą bardzo polecam. Wyodrębnia on tam cztery główne typy „wroga”, jaki nęka mężczyznę wchodzącego w okres pełen napięć.

Pierwszym wrogiem jest jego własne ciało. Nie ma co do tego wątpliwości: facet, który jeszcze kilka lat temu mógł uchodzić’ za studenta teraz starzeje się. Mimo rozpaczliwych prób wypieszczenia i ochronienia każdego pasma włosów, wypadają mu one. Wstrząsa nim zdumienie: „Ja łysy?” Później dostrzega, że nie ma już tyle co przedtem wigoru i wytrzymałości. Zaczyna dostawać zadyszki na schodach. W niedługim czasie słowa nabierają nowych znaczeń dla „Starego Joe”. „Toczące się kamienie” są teraz w jego woreczku żółciowym, a „szybkość” (którą kiedyś kojarzy! z szybką jazdą samochodem) teraz jest określeniem napoju z suszonych śliwek. Jedzie w delegację, a stewardesa oferuje mu „kawę, herbatę lub mleczko magnezjowe”. „Pory na jego twarzy pakują walizki i jadą na południe, na zimę, zostawiając zaszokowanego i przygnębionego Josepha stojącego z niedowierzaniem pięć centymetrów przed lustrem. Mężczyzna zbliżający się do czterdziestki jest więc zmuszony przyznać, że: starzeje się, zmiany z tym związane nie są ani wygodne, ani atrakcyjne, w świecie, w którym wartość człowieka jest równoznaczna z młodością i urodą, nie uniknie on osobistej dewaluacji, oraz że starość przybliżyła się już zaledwie o dwie dekady przynosząc ze sobą ewentualną chorobę i śmierć. Kiedy mężczyzna po raz pierwszy zda sobie z tego wszystkiego sprawę, wrażenie jest tak silne, że odbija się z pewnością na jego psychice.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>