Depresja u kobiet część 3

Powinniśmy więc rozumieć depresję jako doświadczenie stosunkowo łatwe do przewidzenia. Może się ono pojawić, jak w pani przypadku, po okresie świątecznej aktywności lub po urodzeniu dziecka, po awansie w pracy czy nawet po wakacyjnym wypoczynku. Przyczyna tego zjawiska jest częściowo natury fizycznej. Podniecenie pochłania większe ilości energii cielesnej, jako że wszystkie układy wewnętrzne funkcjonują w przyspieszonym rytmie. Nieuniknionym następstwem tego tempa jest zmęczenie i wyczerpanie, a wraz z nimi stan mniejszej lub większej depresji. Dlatego też po uniesieniu musi nastąpić obniżenie emocji. Organizmem rządzi pewne psychologiczne prawo. Można na nim polegać. Ale u zdrowej jednostki depresja na szczęście ustępuje ostatecznie entuzjamowi.

W naszej rodzinie żyjemy, jak to pan nazwał w „nieustannej panice”. !Y1am troje dzieci do lat 6 i nigdy nie mogę nadążyć z pracą. W jaki sposób mogę zmniejszyć tempo życia, skoro każdą minutę dnia ii nocy) zabiera mi opieka nad dziećmi?

Należałoby może postarać się o jakąś pomoc domową. Może to być trudne lub nawet niemożliwe ze względów linansowych, ale powinniśmy uważać ten wypadek za ważniejszy od wielu innych. Bez pomocy domowej matka jest skazana na wykonywanie tych samych obowiązków przezsiedem okrągłych dni tygodnia. Przez kilka lat nie jest ona w stanie pozbyć się ciężaru prania brudnych pieluszek, wycierania nosów i zmywania naczyń. Gdyby mogła od czasu do czasu dzielić ten ciężar z kimś innym, wykonywałaby te zajęcia o wiele sprawniej i byłaby lepszą matką. Dla szczęścia rodziny wydaje się to ważniejsze niż na przykład kupno wiertarki dla taty. Dodam kilka sugestii, które mogą być pani pomocne w znoszeniu napięć tego stylu życia.

– 1. Proszę zarezerwować jakiś czas dla siebie. Przynajmniej raz w tygodniu powinna pani mieć „wychodne”, na przykład na zakupy, czy po prostu „stracić” czasem jedno popołudnie. Poza tym co tydzień lub co dwa tygodnie mąż i żona powinni wybrać się gdzieś razem zostawiając dzieci w domu, a nawet zapominając o nich na jeden wieczór.

– 2. Nie należy walczyć z tym, czego nie można zmienić. Trzeba się raczej koncentrować na dobrych stronach swojego życia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni zrozumieć, że niezadowolenie może stać się tylko złym przyzwyczajeniem – postawą, która może ich drogo kosztować, pozbawiając ich przyjemności życia.

– 3. Proszę nie zajmować się żadnymi poważnymi problemami późnym wieczorem. Wszelkie problemy wydają się trudniejsze do rozwiązania wieczorem, a decyzje podejmowane o tej porze mogą być bardziej podyktowane emocjami niż rozsądkiem.

– 4. Proszę spróbować sporządzić listę swoich obowiązków. Przynosi to potrójną korzyść. Ma się pewność, że o niczym się nie zapomni ma się gwarancję.że najważniejsze prace będą wykonane najpierw. Toteż nawet jeśli nie zdoła się zrobić wszystkiego w ciągu dnia. wykona się przynajmniej prace najpilniejsze po wykonaniu każdego zadania skreśla się je z listy, pozostawiając w ten sposób zapis tego, co zostało zrobione.

– 5. Należy prosić o pomoc Bożą. Instytucje małżeństwa i rodzicielstwa nie są ludzkim wynalazkiem. W swojej nieskończonej mądrości Bóg stworzył i wyznaczył rodzinę jako podstawową komórkę współżycia i prokreacji. Rozwiązanie problemów współczesnego rodzicielstwa można szukać w mocy modlitwy i osobistego zwrócenia się do Wielkiego Stwórcy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>