Formy rywalizacji wśród rodzeństwa część 2

Stawiając sprawę jasno: zareagowałbym w sposób zdecydowany natychmiast, gdyby którykolwiek z chłopców rozpoczął walkę. Gdybym miał oddzielne sypialnie, zamknąłbym każde dziecko w innej, na przynajmniej 30 minut całkowitej nudy – bez radia czy telewizora. Lub też kazałbym jednemu zająć się sprzątaniem garażu, a drugiemu strzyżeniem trawników przed domem. Albo kazałbym im się zdrzemnąć. Moim oczywistym celem byłoby, aby uwierzyli mi, gdy następnym razem poproszę o spokój i ciszę.

Najbardziej zadziwiający jest fakt, że dzieci są najszczęśliwsze, gdy rodzice z miłością i godnością narzucą im pewne rozsądne ograniczenia. Zamiast załamywania rąk, płaczu, błagań i wrzasków (co w rzeczywistoś- ci wzmaga złe zachowanie i pogarsza sprawę!, matka lub ojciec powinni rozwiązywać konflikt z godnością i opanowaniem.

Bardzo staram się postępować właściwie z dziećmi i nie dawać im powodu do wzajemnych urazów. Mimo to biją się ze sobą. Co_mam robić? Problem może polegać na braku dyscypliny w domu. Rywalizacja,, wśród rodzeństwa zaznacza się najsilniej, gdy wymiar sprawiedliwości wśród dzieci jest nieodpowiedni, gdy przestępcy nie są schwytani, lub gdy zatrzymanych wypuszcza się na wolność bez postawienia przed sądem. Należy zrozumieć, że przepisy prawne w społeczeństwie są ustalone i wprowadzone w życie po to, aby chronić ludzi wzajemnie przed sobą. Podobnie rodzina jest mini-społeczeństwem z takimi samymi potrzebami ochrony praw' człowieka.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>