Nieznana kolumna 'type' w field list News - Szkoła Podstawowa w Witkowicach
off
Navigation
Kampania Razem Raźniej
Żonkilowe Pola Nadziei
Zadowolony Konsument
Kalendarz roku szkolnego
Szkoła Przyjazna Żywieniu
Bezpieczna Szkoła
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Uczniowie z Gimnazjum w Witkowicach na spotkaniu międzynarodowym w Krzyżowej
WymianaW dniach 29 wrzesień - 3 październik 2014 w Krzyżowej, niewielkiej wsi położonej w województwie dolnośląskim, odbyło się spotkanie młodzieży ze szkół z Witkowic, Friedrichshafen (Niemcy) i Połocka (Białoruś). Dlaczego akurat tam? Jest to miejsce szczególne dla integracji międzynarodowej jak i dla historii naszego kraju. Właśnie w tym miejscu, w 1989 r., miała miejsce Msza Pojednania, w której udział wzięli Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl. Był to początek nowego rozdziału w stosunkach polsko-niemieckich. Obecnie działa tam Fundacja Krzyżowa, której głównym celem jest szerzenie tolerancji, pokoju i współpracy pomiędzy narodami Europy.

Przygotowania do wymiany młodzieży z naszej szkoły z rówieśnikami z Niemiec i Białorusi rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Szczegóły zostały dopracowane na spotkaniu przygotowawczym nauczycieli pod koniec czerwca. W pracach tych, ze strony polskiej, uczestniczyły nauczycielki języka angielskiego, panie Anna Łęgowik i Aleksandra Knysak. Dużą pomoc w realizacji całego wydarzenia zawdzięczamy władzom powiatu bodeńskiego oraz organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

W wymianie wzięło udział 13 uczniów z Zespołu Szkół w Witkowicach, są to uczniowie klas drugiej i trzeciej gimnazjum, oraz trzynastu ich rówieśników z Friedrichshafen i osiemnastu ze szkoły w Połocku. Opiekę nad uczniami jak i nad przebiegiem wizyty sprawowały panie Anna Łęgowik i Dorota Grzywna. Już pierwszego wieczora, tuż po przyjeździe na miejsce przełamano lody i barierę językową za pomocą zabawnych gier integracyjnych i animacji językowych przygotowanych przez osoby prowadzące warsztaty. W następnych dniach uczniowie, podzieleni na grupy, brali udział w różnego rodzaju zajęciach prowadzonych w języku angielskim. Były to warsztaty pt. Co wiemy o naszych krajach - wprowadzenie do komunikacji międzykulturowej, warsztaty budujące podstawowe wartości jak tolerancja i walka ze stereotypami czy zajęcia plastyczne wymagające zdolności manualnych i kreatywności. W czasie podchodów po Krzyżowej młodzi ludzie wspólnymi siłami rozwiązując zagadki odkrywali historię i znaczenie tego miejsca. Po intensywnym dniu przychodził czas na nieco luźniejszy wieczór. Podczas jednego z nich uczniowie prezentowali w ciekawy sposób swoje kraje. Były więc regionalne przysmaki z Niemiec, tradycyjne tańce z Bałorusi czy wspólne śpiewanie polskich przebojów. Nie zabrakło też obowiązkowej dyskoteki, ogniska czy uprawiania sportów. Należy w tym miejscu wspomnieć o sukcesie ucznia klasy II gimnazjum z Witkowic, Kacpra Łysakowskiego, który zgłosił się do odbywających się w tym czasie w Krzyżowej zawodów Bieg Pojednania. Pobiegł i w swojej kategorii wiekowej zajął drugie miejsce! Jedną z ostatnich atrakcji była wspólna wycieczka do Świdnicy, niewielkiego choć urokliwego miasta. Mogliśmy tam podziwiać panoramę okolicy z wieży ratusza czy zwiedzić pięknie zdobiony, zabytkowy Kościół Pokoju należący do parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Jak to zwykle bywa, szybko naszedł koniec naszej wizyty. Jej cele, czyli przybliżenie wiedzy o Białorusi i Niemczech, posługiwanie się językiem obcym w praktyce i poznanie rówieśników ze szkół niemieckiej i białoruskiej zostały zrealizowane w stu procentach! Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że znajomości i przyjaźnie zawarte w Krzyżowej przetrwają na dłużej, język angielski będzie używany przez uczniów znacznie chętniej i że będziemy jeszcze kiedyś mieli możliwość uczestniczyć w takim spotkaniu!

Comments
No Comments have been Posted.
Post Comment
Please Login to Post a Comment.
Ratings
Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.
off
GODŁO PAŃSTWOWE
Adres Szkoły
Szkoła Podstawowa
w Witkowicach
ul. Częstochowska 22
42-270 Kłomnice


tel: 34 328-92-01
e-mail: zswitkowice@o2.pl
www.zswitkowice.pl
Inspektor Ochrony Danych
Inspektor Ochrony Danych

mgr inż. Dagmara Witczak
kontakt: dw_iod@onet.pl
Login
Username

Password

Remember MeForgotten your password?
Request a new one here.
DOBRA SZKOŁA
GMINA KŁOMNICE
KURATORIUM OŚWIATY
OKE W JAWORZNIE
Copyright 2004
3982864 Unique Visits

Powered by powered by php-fusion © 2003-2007
Design by Design by Matonor