Taktyka „nie obgadywania siebie samego”

Nie ma sensu świadomie stwarzać inny od rzeczywistego obraz własnej osoby, ale sądzę, że jest również błędem wpadanie w drugą skrajność. Podczas gdy ktoś plecie o wszystkich swoich śmiesznych niedostakach, słuchacz tworzy sobie trwałą opinię o tej osobie.

A więc zalecałbym, by nauczyła pani córkę taktyki „nie obgadywania siebie samej”. Powinna dowiedzieć się, że ciągły krytycyzm wobec własnej osoby może stać się złym przyzwyczajeniem, które do niczego nie prowadzi. Jest ogromna różnica między przyjęciem na siebie prawdziwych słabych punktów, a zwykłym paplaniem o własnej niedoskonałości.

Pani córka powinna wiedzieć w każdym razie, że jej koleżanki prawdopodobnie również myślą o własnych słabych punktach. Chcę, aby moja sześcioletnia córka była przygotowana na pewne problemy związane z poczuciem własnej wartości, które prawdopodobnie wystąpią, gdy będzie nastolatką. Jak mogę zacząć uodparniać ją na presje społeczne, z którymi będzie miała się zetknąć’

W pewnym sensie cale dzieciństwo to przygotowanie do okresu dojrzewania i późniejszych lat. Matki i ojcowie otrzymują jedno dziesięciolecie na zbudowanie bazy wartości i postaw, które pomogą ich dzieciom poradzić sobie z napięciami i problemami dorosłego życia. Dlatego też byłoby dobrze, gdybyśmy zapoznali nasze małe dzieci ze znaczeniem własnej wartości i jej zachowania, ponieważ każda istota ludzka musi zetknąć się z tym w którymś punkcie swojego cyklu życiowego.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>