Czy rodzice powinni zmuszać dziecko do jedzenia?

Nie. Nie jestem ekspertem od żywienia, ale sądzę, że apetyt normalnego dziecka jest sterowany ilością pożywienia, które ono potrzebuje. Poczuje głód, gdy będzie potrzebowało pokarmu. Jestem jednak przekonany, że rodzice powinni uważnie kontrolować apetyt dziecka upewniając się, czy jest on zaspokajany pożywieniem, którego wymaga organizm. Kostka cukru przed południem może spowodować niechęć dziecka do zjedzenia obiadu. Wożę ono siedzieć przy stole i napełniać żołądek napojami albo kęsem z talerza. Stąd też powstaje czasami konieczność karmienia dziecka o właściwej porze jednym rodzajem pokarmu, zaczynając od bogatego w żelazo mięsa lub innego białka, a potem mniej wartościowymi produktami. Gdy będzie najedzone, nie ma sensu przymuszać go do dalszego jedzenia. Rodzice powinni wiedzieć, że apetyt dziecka często maleje gwałtownie między drugim a trzecim rokiem życia. Ma to miejsce wówczas, gdy obniża się tempo wzrostu dziecka, a zapotrzebowanie na pokarm jest zredukowane.

Co Pan myśli o stwierdzeniu: Dzieci powinno się widzieć, a nie słyszeć. To stwierdzenie wyjawia głęboką ignorancję wobec dzieci i ich potrzeb. Nie mogę sobie wyobrazić, aby jakikolwiek kochający rodzic mógł wychować swoje dziecko kierując się tą filozofią. Dzieci są jak zegary – trzeba im pozwolić chodzić!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>