Zmiana mężczyzn w ciągu ostatnich lat

Wątpię, czy mężczyźni rzeczywiście tak bardzo się zmienili w ciągu lat. Sądzę raczej, że nigdy nie reagowali na potrzeby kobiet tak jak one tego pragnęły. Czy farmer sprzed stulecia wróciwszy z pola do domu pytai żonę, jak sobie radziła tego dnia z dziećmi? Nie, byl tak nieświadomy natury swej żony jak mężowie dzisiaj. Zmieniły się natomiast wzajemne stosunki między kobietami.’

Sto lat temu kobiety razem gotowały, robiły przetwory, razem prały odzież w potoku, razem się modliły, razem przeżywały przekwitanie i razem się starzały. A gdy urodziło się dziecko, schodziły się babki, ciotki i sąsiadki, aby pokazać młodej matce, jak się dziecko przewija, karmi i wychowuje. Kobieta otrzymywała ogromne wsparcie emocjonalne poprzez ten kontakt z innymi kobietami. Tak naprawdę nigdy nie była sama.

Niestety sytuacja uległa dzisiaj zmianie. Zniknęło zjawisko poszerzonej rodziny, pozbawiając żonę źródła bezpieczeństwa i towarzystwa. Jej matka czy siostra mieszkają gdzieś daleko. Ponadto rodziny amerykańskie co trzy, cztery lata zmieniają miejsce zamieszkania, co uniemożliwia zawiązywanie się trwałych sąsiedzkich przyjaźni. Istnieje jeszcze jeden rzadko przyznawany czynnik: kobiety amerykańskie zaczynają ze sobą rywalizować w dziedzinie ekonomicznej i są w stosunku do siebie podejrzliwe. Wielu z nich nie przyszłoby nawet na myśl, żeby zaprosić do siebie grupkę przyjaciółek, jeżeli dom nie byłby świeżo umalowany, umeblowany i wystrojony. Któraś z kobiet zauważyła: „Pracujemy tak ciężko, aby mieć piękne domy, ale stoją one puste!” W rezultacie pojawia się izolacja – czy raczej insulacja – a wraz z nią jej najbliższa krewniaczka – samotność.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>