Źródło poczucia własnej wartości u dzieci część 2

Na początku listy najbardziej szanowanych i najwyżej cenionych cech w naszej kulturze jest atrakcyjność fizyczna. Ci, którym trafiło się mieć tę cechę są często szanowani, a nawet budzą obawę tych, którzy jej nie mają. lekceważy się i odrzuca bez ich własnej winy. Chociaż wydaje się to bardzo niesprawiedliwe, ta miara ludzkiej wartości jest zauważalna od pierwszych chwil życia, gdy ładne niemowlę jest wyżej oceniane od brzydkiego. Z tego powodu nierzadko matka wkrótce po urodzeniu pierwszego dziecka jest przygnębiona. Wiedziała ona,że noworodkisą w większości niezbyt ładne, ale nie spodziewała się takiej katastrofy! W rzeczywistości miała skrytą nadzieję, że urodzi roześmiane, mrugające i mrużące oczy sześciotygodniowe dziecko z reklamowego obrazka, mające cztery przednie ząbki i rumiane policzki. Zamiast tego przynosi się jej czerwone, bezzębne, łyse. z pomarszczoną buzią, krzyczące małe stworzenie, które często ma chęć odesłać z powrotem. Widzą państwo, że wartość tego niemowlęcia liczącego jeden dzień życia jest poddawana w wątpliwość nawet przez jego rodziców.

Gdy dziecko podrasta jego wartość jako osoby będzie oceniana nie tylko przez rodziców, ale również przez osoby z zewnątrz. Konkursy piękności, przyznające stypendia i nagrody za wspaniałe dzieci, są obecnie popularne, tak jakby atrakcyjne dziecko nie miało i tak dość korzyści oczekujących je w życiu. Ten dziwny system oceniania ludzkiej wartości jest widoczny w wielu przykładach. Możliwe, że przypominają sobie państwo tragiczny wypadek, który wydarzył się w Chicago w latach sześćdziesiątych, gdy osiem studentek pielęgniarek zostało okrutnie zamordowanych. Następnego dnia komentator omawiał to okropne wydarzenie w radio i powiedział: „Sprawa, która czyni tę tragedię znacznie większą to fakt, że wszystkie osiem dziewcząt było lak atrakcyjnych!” Innymi słowami, były bardziej wartościowymi istotami ludzkimi z powodu swojej urody, co czyniło ich los bardziej tragicznym. Jeśli ktoś przyjmie takie stwierdzenie, to zdanie przeciwne jest również prawdziwe: morderstwo byłoby mniej tragiczne, gdyby chodziło o brzydsze dziewczęta. Wniosek, tak jak to napisał George Orwell, nasuwa się sam: „Wszyscy (ludzie) są równi, ale niektórzy (ludzie) są równiejsi niż inni”.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>