Zrozumienie roli dyscypliny

Dlaczego panuje obecnie takie zamieszanie w kwestii dyscypliny? Czy naprawdę trudno jest właściwie wychować nasze dzieci?

Rodzice są zakłopotani, ponieważ nauczono ich nielogicznego i nie sprawdzającego się w praktyce podejścia do kierowania dziećmi. Autorytety w tych sprawach uznają filozofię przyzwolenia, która sprzeciwiała się samej naturze dzieci. Niech będzie mi wolno podać przykład. W książce dla rodziców podaje się pytania zadawane pediatrze i jego odpowiedzi.

Rodzice: Co trzeba zrobić, gdy rozgniewane dziecko trzaśnie drzwiami przed nosem? Pediatra: Cofnąć się. Nic nie robić, dopóki nie będzie się miało pewności, że gniew dziecka ostygł. Nie ma sensu dyskutować z zagniewanym dzieckiem. Kiedy będzie już w dobrym nastroju, wyjaśnij mu jak niebezpieczne może być trzaskanie drzwiami. Opisz mu, jak utracić można palec przy zatrzaśnięciu drzwi. Kilka podobnych rozmów powinno wyleczyć dziecko ze zwyczaju trzaskania drzwiami.

Z mojego punktu widzenia odpowiedź ta jest niewłaściwa. Autor nie rozumie, że zamykanie drzwi nie jest istotną kwestią w tej sprawie. Przeciwnie, dziecko demonstrowało swój sprzeciw wobec autorytetu rodziców i za to powinno ponieść odpowiedzialność. Zamiast tego, mówi się rodzicowi, aby czekał na dobry nastrój dziecka (takie czekanie może trwać nawet tydzień) i wtedy dopiero z nim rozmawiać o niebezpieczeństwach związanych z trzaskaniem drzwiami. Wydaje się jasne, że dziecko prosiło rodzica o akceptację swojego wyzwania, ale ten był w innym pokoju i liczył do dziesięciu, aby się opanować. Życzymy mu wszyscy dużo szczęścia przy następnym spotkaniu.

Jak stwierdziłem, wielcy dawcy rad rodzicom zawiedli, gdy chodzi o podanie propozycji działania skutecznego w sytuacji występowania celowego oporu. W sytuacji opisanej wyżej, co ma robić matka do chwili, gdy jej synowi ostygnie gniew? Co robić, gdy zacznie niszczyć meble lub pisać na zatrzaśniętych drzwiach? A co, jeśli zacznie mówić brzydkie wyrazy? Jak widać, jedynym narzędziem, proponowanym przez autora, jest opóźnione w czasie tłumaczenie. A jak każda matka wie, tłumaczenie jest praktycznie nieskuteczne w odpowiedzi na gniew i brak szacunku.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>